10 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки USAID «АГРО» провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами.

Круглий стіл відбувся для учасників із Дніпропетровської області. Серед ключових питань, що піднімалися учасниками:

  • Яким чином громади можуть отримати копії державних актів колишніх КСП, а також копії списків жеребкування земель при розпаюванні?
  • Встановлення меж населених пунктів
  • Через прийняття законопроекту 2194 будуть розпродані національні надбання (ліси, водойми, заповідники). До того ж, скасовується поняття «особливо цінні землі» — це сприятиме їх розпродажу
  • Як працює Закон України 1423 в ситуації, коли колишнє КСП перебуває в стадії ліквідації?
  • Яким чином громада може розпоряджатися землями садових товариств?
  • Чи має право селищна рада при прийнятті Закону 1423 передавати у власність державні землі сільськогосподарського призначення, коли речове право за Держгеокадастром не зареєстровано?
  • Підстава для перереєстрації права комунальної власності за територіальними громадами

У заході наживо взяли участь 66 представників об’єднаних територіальних громад Дніпропетровської області.

На питання учасників відповідали:

Ігор Жила, перший заступник начальника ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області, Роман Лещенко, Міністр аграрної політики і продовольства України, Сергій Завадський, в. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID «АГРО», Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.

Сергій Завадський, зокрема зазначив, що в рамках програми підтримки Держгеокадастру сільськими громадами був внесений Законопроєкт № 2194, який передбачає не лише реформування системи державних органів, а і децентралізацію щодо розширення повноважень громад. Підкреслив, що продовжуватиметься робота над запровадженням нових електронних сервісів та реалізацією функціонування національної інфраструктури геопросторових даних.

«Ми отримали багато письмових запитів після попереднього засідання, які стосувалися тих питань, що обговорювались усно. Всі ці запити було оброблено та проаналізовано в повному обсязі, і кожен отримав розяснення. Ми вирішили працювати далі в такому режимі: будь-яка особа, представник територіальної громади, може звертатися, безпосередньо, до головного управління, щоб отримати пояснення щодо змін земельного законодавства та поставити конкретні питання, які треба вирішувати. В цьому напрямку плануємо запровадити зустрічі кожного місяця, щоб громади мали змогу прийти, поставити питання і отримати конкретні відповіді», – наголосив Ігор Жила.

Сергій Кубах підсумував: «Згідно із Законом №1423 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» землі перейшли у комунальну власність громад, разом з повноваженнями до громад перейшла і велика відповідальність за майбутнє українських земель».

Програма USAID «АГРО» продовжує підтримувати економічний розвиток громад, тому Сергій Кубах пропонує використовувати інструментарій управління 2.0, який був розроблений в рамках програми.

Запис круглого столу у Дніпропетровській області можна переглянути за посиланням.