На сьогоднішній день продаж прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів в Україні відбувається виключно на земельних торгах (аукціонах).
З початку 2017 року на території Дніпропетровської області надано в оренду 12 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів), загальною площею 114,38 га.
До місцевих бюджетів від орендної плати щорічно буде надходити 114,292 тис. грн.
За підсумками проведення земельних торгів річна орендна плата земельних ділянок зросла на 8,75 % від нормативної грошової оцінки землі (зі 86,257 тис. гривень до 114,292 тис.грн).
Загалом у переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності право оренди на які планується виставити на земельні торги знаходяться 157 земельних ділянок, загальною площею 3 272 гектари.
Найближчим часом планується провести повторні земельні торги по 6 земельним ділянкам загальною площею понад 103 га., стартова ціна річної орендної плати складає 58,143 тис. грн.. а саме, Криворізький район 2 ділянки, та по 1 земельній ділянці у Солонянському Петриківському, Межівському і Широківському районах.
«З прийняттям Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів у формі аукціону» на законодавчому рівні унормовано порядок проведення земельних торгів, що дозволило суттєво зменшити рівень корупції в земельній сфері, та відповідно, збільшити надходження до місцевих бюджетів. Тобто, доля земельної оренди вирішуватиметься не одноосібно за зачиненими дверима кабінетів, а відкрито. Земельну ділянку отримає той, хто запропонує більшу орендну плату за користування.» – наголосила керівник землевпорядної служби Дніпропетровської області Катерина Чередник.
Отже, в умовах дії мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, єдиною законною економічно- -ефективною формою набуття прав на їх оренду є земельні аукціони, які стимулюють землекористувачів до більш дбайливого та ефективного використання земельних ділянок, створюють рівні стартові можливості для отримання земельних ділянок підприємствам різних форм власності з урахування прозорого конкурентного середовища, сприяють додатковому надходженню коштів до місцевих бюджетів.
Нагадуємо, що проведення земельних торгів має багато переваг, одними з яких є:
1) підвищення орендної плати в кілька разів та залучення значних додаткових коштів до місцевих бюджетів;
2) на аукціон виставляється земельна ділянка з уже готовою землевпорядною документацією, тобто набувач права оренди не витрачає час та надмірні кошти на самостійне проходження складних та тривалих процедур відведення, погодження та затвердження;
3) аукціон є найбільш прозорий, відкритий механізм розпорядження землею і запобігання проявам корупції.
Інформація про перелік таких ділянок та результати відкритих публічних земельних аукціонів регулярно оприлюднюватиметься на офіційному сайті Держгеокадастра України.