На виконання пункту 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.11.09 № 1465-р «Про вдосконалення порядку управління лісовим господарством» обласні державні адміністрації зобов’язані забезпечити здійснення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, що належать до земель запасу, зайнятих полезахисними лісовими смугами. За результатами інвентаризації вирішити питання щодо закріплення земель запасу, зайнятих полезахисними лісовими смугами, за суб’єктами господарювання відповідно до земельного законодавства.

Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України полезахисні смуги відносяться до несільськогосподарських угідь земель сільськогосподарського призначення. У результаті реформування земельних відносин, сільськогосподарські угіддя переважно передані у приватну власність, а полезахисні лісові смуги, в основному залишаються не наданими в користування.

Для вирішення питання Головним управлінням Держкомзему у Дніпропетровській області було запропоновано обласній державній адміністрації, за участю Дніпропетровського обласного управління лісового та мисливського господарства, розглянути та затвердити План заходів щодо проведення інвентаризації земель, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.

Згідно зі статистичною звітністю по формі 6-ЗЕМ станом на 01.01.2012 загальна площа полезахисних лісових смуг складає 42841,2952 га, в тому числі на землях запасу становить 38706,5296 га, з яких закріплено, станом на 01.04.2012 :

– за державними лісогосподарськими підприємствами -1669,3000 га;

– за сільськогосподарськими підприємствами – 3172,2085 га;

– за громадянами – 835,5378 га;

– за суб’єктам господарювання – 133,5113 га.

В порівнянні з статистичною звітністю станом на 01.01.2011 року зменшення загальної площі земель, зайнятих полезахисними лісовими смугами, відбулося в зв’язку з розширенням породного отвалу шахти «Дніпровська» на території Брагинівської сільської ради Петропавлівського району, згідно рішення облдержадміністрації №Р220/0/3-11 від 11.04.2011р. .

Зменшення площ полезахисних лісосмуг, що закріплені за суб’єктами господарювання відбулося в зв’язку з:

– закінченням договорів оренди ТОВ «Зоря» в Межиріцькій сільській раді Павлоградського району;

– у зв’язку з переоформленням ДПР «Жовторєченський» на ТОВ «Добробут» Ордовасилівській сільській раді Софіївського району, надлишкова площа полезахисних лісосмуг переведена до земель запасу.

Частина земельних ділянок, зайнятих полезахисними лісовими смугами, термін оренди яких скінчився, переведена до земель запасу, що призвело до їх збільшення.